فتنه تغلب تظاهرات 88 موسوی

آشوب ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ و آینده برخی حاضران معروف آن

۲۵ خرداد ۱۳۸۸ خیابان های منتهی به میدان آزادی شاهد جمعیت زیادی بود.{خودم هم :)} جمعیتی که ادعای تقلب نامزدهای بازنده را باور و برای گرفتن حق خود همچون سران فتنه به کف خیابان آمده بودند. تو این مطلب سرگذشت ده ساله برخی از حاضران معروف این راهپیمایی رو بررسی کردم:

فتنه تغلب

طبق شواهد و گفته ها افراد زیر در این راهپیمایی حضور داشتند: موسوی، کروبی، رهنورد، محمد خاتمی، مرتضی الویری، محمدرضا خاتمی، مجید انصاری، محمدعلی ابطحی، غلامحسین کرباسچی و زیباکلام (البته زیبا کلام مدعی‌ست صرفا برای تماشا رفته بوده و قصدی برای حضور نداشته است)

فتنه تغلب

۱٫موسوی/کروبی: بعد از این تجمع بارها بیانیه های اعتراضی منتشر و مردم را به خیابان فراخواندند.برخلاف نصیحت دوستان دلسوز هیچگاه تن به اعتراض قانونی یا حتا ارائه اسناد تقلب ندادند. درنهایت شورای عالی امنیت ملی در۲۵بهمن۱۳۸۹(به ریاست روحانی)،حکم حصرخانگی آنها و رهنورد را صادر کرد.

فتنه تغلب

آشوب 88 موسوی

۲٫محمد خاتمی: خاتمی از حاضرین در راهپیمایی ۲۵ خرداد و روز قدس بود و بارها بیانیه داد و ادعای تقلب در انتخابات را تَکرار کرد. البته خاتمی یک سال بعد در دیداری با جوانان از این ادعای خود بازگشت و گفت : من نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است.

فتنه تغلب

۳٫مرتضی الویری که مسئول کمیته صیانت از آرای آقای کروبی بود، از معترضین به تقلب بود. درسال۱۳۸۸بازداشت شد اما بعد از مدتی آزاد شد؛ او نیز مانند شیخ خندان اصلاحات درسال۱۳۸۹در گفتگو با روزنامه جوان گفت : من معتقدم تقلبی که تأثیرگذار باشد نشده است، شاید تخلفات و بعضاً تقلب های صورت گرفته باشد، اما در مجموع این موارد در روند کلی تأثیری نداشته است، اما در مورد تخلف در انتخابات، مواردی وجود دارد. الویری هم اکنون جز شورای شهر تهران می باشد.

فتنه تغلب

فتنه تغلب

۴٫ مجید انصاری، از روحانیون جامعه روحانیون مبارز که از مدعیان تقلب و ابطال انتخابات در سال ۸۸ بود، هشت سال بعد در گفتگویی با عصرایران در موضع گیری دوپهلو، تقلب را رد کرد و تخلف در انتخابات را پذیرفت او هشت سال بعد از ۸۸ معاون حقوقی رییس جمهور شد.

۵٫ ابطحی که بعد از وقایع انتخابات دستگیر شد و در اعترافاتی که بعداً آن را تحت فشار خواند ادعای تقلب خود را پس گرفت؛ او چهار سال بد و در گفتگویی “بدون فشار” با جواد موگویی(در کتاب غبار در خرداد)ادعای تقلب را رد کرد و گفت: تخلفات زیادی بود اما تقلب به معنی جابجایی آرا صورت نگرفت.

فتنه تغلب

۶٫کرباسچی که از حامیان کروبی بود، در راهیپمایی ۲۵ خرداد شرکت کرد و اتفاقاً در توییتر هم اطلاع رسانی می کرد و مدعی تقلب و جابجایی آرا بود، چهار سال بعد در سال ۹۲ و در گفتگو با روز آنلاین گفت: الآن بعد از ۴ سال بسیار دشوار است که بتوان به صورت قطعی در این زمینه (تقلب) صحبت کرد!

فتنه تغلب کرباسچی

اما دو نکته:

  1. از تمام دوستان فعال اصلاح طلب می خواهم به این مسئله فکر کنند:آنها مدعی تقلب بودند، اونهم بگستردگی چند میلیون!چه شد هیچ سندی براش ارائه ندادن؟چه شد حرفشون برگشت؟و چه باید بشود در مقابل آنهمه هزینه ای که به کشور تحمیل شد؟
  2. چرا در صورتی که تمامی سران اصلاحات اعتراف به اشتباه کردن، اما همچنان بدنه میانی، خبرنگاران و فعالان خرد رسانه ای این جریان نسبت به وقایع ۸۸ هیجانی، متعصب و کورکورانه ادعا می کند؟

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفت =