جنگ ایران و آمریکا

بحران های آمریکا اجازه جنگ با ایران را نمی دهند!

کمتر تمدن و کشوری را امروزه سراغ داریم که طعم جنگ طلبی ها و جنایات جنگی آمریکا را نچشیده باشد. حقیقتی که جیمی کارتر هم یک ماه پیش به آن اذعان کرد و گفت: “آمریکا در طول ۲۴۲ سال حیاتش، تنها ۱۶ سال در صلح بوده است.” البته من خود آمریکایی ها را از این قائله مستثنا می کنم. زیرا به قول گور ویدال، نویسنده معروف: “آمریکا ایالات متحده فراموشی است و همه ی جنایات جنگی اش را فراموش میکند!

شاید این روزها شنیده باشید که ممکن است ایالات متحده آمریکا به سراغ عادت همیشگی اش برود و یک جنگ نظامی را با ایران آغاز کند. جنگی که آغاز شدن یا نشدنش دغدغه و سوال بسیاری از ایرانیان است.
حال فارغ از توان بازدارنده ی جمهوری اسلامی در عرصه ی نظامی و سایر دلایل، در این یادداشت در تلاشم تا ثابت کنم ایالات متحده به دلیل اقتصاد به شدت بیمار این روزهایش و به خاطر بسیاری از مشکلات داخلی اش قادر به شروع یک جنگ با ایران نخواهد بود!

۱- هزینه های جنگ با ایران:

اگر به یاد داشته باشید سال ۲۰۰۳ بود که ایالات متحده با عراق وارد جنگ شد. پیش از جنگ برآورد امثال رامسفلد، وزیر دفاع وقت نشان می داد که جنگ عراق برای آمریکا فقط ۷۰ میلیارد دلار هزینه داشته باشد. اما سالها بعد جوزف استیگلیتز و لیندا بیلمز در کتاب “جنگ سه تریلیون دلاری”[۱] نشان دادند که جنگ عراق برای آمریکا هر ثانیه پنج هزار دلار، هر روز ۴۰۰ میلیون دلار و در پنج سال نخست، سه تریلیون دلار هزینه داشته است. هزینه ای وحشتناک که اگر ایالات متحده خرج اقتصاد بیمار و حل مشکلات اقتصادی اش می کرد شاید امروز با این حجم از بحران اقتصادی روبرو نبود. حال تصور کنید ایالات متحده بخواهد وارد جنگ با ایران بشود! درست است که آمریکایی ها همواره در محاسبه ی هزینه ی جنگ هایشان خطا می کنند اما بی شک می دانند که جنگ با ایران صدها برابر جنگ عراق برایشان هزینه خواهد داشت.

۲- اقتصاد به شدت بیمار آمریکا:

اما از این ها که بگذریم، این روزها اقتصاد آمریکا هم با بحران های بسیاری دست و پنجه نرم می کند و هرگز توان پذیرش هزینه های بسیار سنگین جنگ با ایران را ندارد. بدهی دولت آمریکا وارد ۲۲ تریلیون دلار شده است و به تنهایی بار یک سوم بدهی کل جهان بر دوش آمریکاست.[۲] کسری بودجه در دولت ترامپ افزایش بسیاری داشته است و هم اکنون بیشترین میزان کسری بودجه جهان متعلق به آمریکاست.[۳] برخلاف بهبود اندک وضعیت کار در دولت ترامپ، عدم تناسب هزینه های زندگی و درآمدها موجب ظهور روز افزون فقر و پدیده ی بی خانمان ها در آمریکا شده است به طوریکه طبق گزارش CNN نزدیک به ۴۳ درصد خانواده های آمریکایی قادر به تامین هزینه های ابتدائی مثل اجاره و غذا نیستند[۴] و طبق گزارش وزارت کشاورزی آمریکا نزدیک به ۴۰ میلیون آمریکایی از گرسنگی مفرط رنج می برند[۵]. همینطور ۱۳ درصد آمریکایی ها بدون بیمه هستند[۶] و هزینه های سلامت روز به روز در آمریکا در حال افزایش است. همه ی اینها موجب شده است که بنابر نظرسنجی موسسه پیو، مهمترین خواسته های مردم از دولت در سال ۲۰۱۹ حل مشکلات اقتصادی و کاهش هزینه های سلامت باشد و پرداختن دولت به مسائل نظامی جزء آخرین الویت ها در گزارش پیو دیده می شود که این نشان از عدم همراهی افکاری عمومی همانند بسیاری از جنگ ها با دولت آمریکا نیز می باشد.[۷]

۳- وضعیت نامناسب سربازان آمریکایی:

طبق گزارش وزارت امور کهنه سربازان آمریکا، روزانه ۲۰ سرباز از جنگ برگشته ی آمریکایی خودکشی می کنند[۸] و طبق گزارشی دیگر فقط ۱۵ درصد سربازانی که از جنگ ویتنام برگشته اند، درگیر بیماری PTSD هستند.[۹] وحشتناک بودن این آمارها به حدی است که اخیرا دونالد ترامپ هم نسبت به این آمارها واکنش نشان داد و ابراز نگرانی کرد. آمارهایی که بی شک اصلی ترین دلیل آن حضور سربازان آمریکایی در ویتنام، عراق و افغانستان بوده است. حال آمریکا با آغاز یک جنگ جدید با ایران و تشدید بحران کهنه سربازانش فقط حماقت خود را نشان داده است.

همانطور که دیدید آغاز یک جنگ نظامی با ایران، نه تنها تلفات نظامی سنگینی برای آمریکا خواهد داشت بلکه اقتصاد آمریکا را به کلی نابود خواهد کرد و افول ایالات متحده که این روزها باور نخبگان سراسر جهان است را به شکل جدی سرعت می بخشد. جنگی که برخلاف جنگ های گذشته هرگز پایانش به اراده ی آمریکایی ها نخواهد بود!

 

[۱] The Three Trillion Dollar War- Book by Joseph Stiglitz and Linda Bilmes

[۲] https://www.usdebtclock.org

[۳] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_current_account_balance

[۴] https://money.cnn.com/2018/05/17/news/economy/us-middle-class-basics-study/index.html

[۵] https://www.ers.usda.gov/publications/pub-details/?pubid=84972

[۶] https://news.gallup.com/poll/246134/uninsured-rate-rises-four-year-high.aspx?g_source=link_NEWSV9&g_medium=TOPIC&g_campaign=item_&g_content=U.S.%2520Uninsured%2520Rate%2520Rises%2520to%2520Four-Year%2520High
[۷] http://www.people-press.org/2019/01/24/publics-2019-priorities-economy-health-care-education-and-security-all-near-top-of-list/

[۸] https://www.militarytimes.com/veterans/2016/07/07/new-va-study-finds-20-veterans-commit-suicide-each-day/

[۹] https://www.ptsd.va.gov/understand/common/common_veterans.asp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =