دلایل خروج آمریکا از سوریه

تبعات خروج نیروهای آمریکایی از سوریه / سایه جنگی که نیست

متعاقب دستور ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و کاهش آنان در افغانستان، گمانه زنی ها پیرامون اهداف و نتایج این اقدام افزایش یافته است. باید توجه داشت در صورتی که طرف آمریکایی در این اقدام مصمم باشد، حداقل به ۶۰ تا ۱۰۰ روز زمان برای اجرایی کردن خروج نیروهایش نیاز خواهد داشت که یک فرصت طلایی را جهت اتخاذ تدابیر استراتژیک برای ما فراهم می آورد؛ و باید که از این فرصت استثنائی حداکثر بهره را برد.

دلایل خروج آمریکا از سوریه

از رییس جمهور دیوانه ما بترسید؛ دلایل معقولی وجود دارد!

به نظر می رسد مهمترین هدف آمریکا از این اقدام، بازی در پازل “دولت دیوانه” است؛ تا این طور القا شود که ترامپ آماده اجرای هر سناریوی غیر قابل پیش بینی، از جمله حمله نظامی مستقیم به ایران می باشد. هرچند حفظ حداکثر آمادگی ها در بعد نظامی و اطلاعاتی لازم است، اما با توجه به قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران، می توان با تکیه بر تحلیل سیاسی وقوع یک نبرد مستقیم نظامی را تا حدود زیادی منتفی دانست.

سایه جنگ حتی برای برخی جریانات سیاسی داخلی هم مفید است

پس هدف اصلی چیست؟ به نظر می رسد علت اصلی این اقدام، نه یک رویارویی مستقیم، بلکه ایجاد توهم سایه جنگ است، تا جهت کشاندن ایران پای میز مذاکرات ، دست آویز جدیدی داشته باشد.
لازم به یادآوری است که بعد از آغاز تحریم های جدید در ۱۳ آبان، بر خلاف انتظار دشمن (و نفوذی های داخلی) نه تنها التهاب آفرینی خاصی در بازار رخ نداد، بلکه نرخ دلار به سمت ثبات پیش رفت و شیب نزولی پایداری را تجربه کرد. بنابراین آمریکایی ها نیاز به یک محرک قوی دیگر دارند تا بهانه ای برای مذاکره مجدد باشد.

خروج آمریکا از سوریه

برجام، این بار موشکی؟

در حد فاصل بین اقدام آمریکا در خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان، تا کشاندن ایران پای میز مذاکرات، شاهد ظهور منافقین جدیدی خواهیم بود که خطر جنگ مستقیم را بزرگنمایی کرده و به ظاهر با عنوان خیرخواه نظام و انقلاب، نوشیدن جام زهر دیگری را توصیه خواهند کرد. در واقع بیش از آن که اقدام آمریکا برای ایران خطری داشته باشد، خطر از جانب نفوذی هایی هست که باید نسبت به آنان هوشیار بود.
دشمن به تلاش های ضدامنیتی خود، به ویژه در احیاء تظاهرات دی ماه سال گذشته خواهد افزود. تبلیغ و تطهیر و احیاء گروه های سلطنت طلب و چهره سازی از “رضا پهلوی” به عنوان آلترناتیو نظام در فضای مجازی هم در همین قسمت از پازل قابل ارزیابی است. آمریکای هوشمند که چهل سال توانایی براندازی نداشته، به این نیروهای غیرمحبوب و نامشروع برای ایجاد حکومت دل نبسته است، بلکه از ایشان به عنوان ابزاری برای استحاله از درون نگاه می کند، که اگر تغیر رفتار حاصل شد، گویی انقلاب شکسته شده است.
همچنین قابل پیش بینی است که دشمن از فرصت انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی برای ضربه زدن به نظام در قالب رقابت های انتخاباتی، کارناوال های تبلیغی (در کف خیابان)، یا با نفوذ دادن عناصر مورد نظر خود (جهت طراحی قرارداد های یک طرفه دیگر) در مجلس، حداکثر سوء استفاده را خواهد کرد.

باید باور کنید که تبعات خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بسیار بسیار جدی است

رسانه های عمدتاً بیگانه با استفاده از اعلام خبر استعفای وزیر دفاع و نماینده آمریکا در ائتلاف مقابله با داعش این طور تبلیغ کرده اند که با خروج نیروهای معقول از کابینه ایالات متحده، دولت ترامپ غیرقابل پیش بینی، دیوانه تر و خطرناک تر شده است؛ به راحتی می توان توضیح داد که تمام این بازی ها برای پررنگ تر کردن توهم سایه جنگ است و حقیقت ندارد.

آیا روغن ریخته را صرف ترساندن دولت ایران کرده اند

چه آن که می دانیم جیمز متیس در موارد متعدد دیگری، از جمله انتخاب رئیس ستاد ارتش آمریکا با ترامپ اختلاف نظر داشته، و خودش کسی است که طرح خروج نیروهای آمریکایی را امضا کرده است. همچنین برت مک گرک کسی است که اساساً توسط باراک اوباما انتخاب شده بود، و تا دو ماه دیگر مدت مسئولیتش به پایان می رسید. بنابراین انتخاب زمان استعفا و بزرگنمایی ابعاد و تبعات آن، در پازل افزایش توهم سایه جنگ و استراتژی “دولت دیوانه” قابل تفسیر است.
از سوی دیگر، آمریکا قصد دارد این طور القا کند که قهرمانانه در حال خروج از منطقه است، و نیروهای محلی کفایت لازم را برای تأمین امنیت نخواهند داشت. ایجاد ترس از ناامنی (یا ایجاد ناامنی حقیقی)، می تواند محمل کاسبی جدید ترامپ باشد، تا بیشتر سلاح بفروشد.
بنابراین دولت آمریکا تلاش خواهد کرد از طریق تقویت پنهانی نیروهای تروریستی، بر ناامنی های موجود بیافزاید، و کشور های غرب آسیا را به سمت درگیری با یکدیگر سوق دهد، تا از این رهگذر هم مداخلات قبلی، و برنامه های آتی نظامی خود را مشروع جلوه دهد، و هم بر هزینه های نظامی منطقه، به سود اقتصاد خود (با گرفتن سفارش تسلیحات جدید) بیافزاید.

متیس

داعش دوست بود، دشمن شد

در همین راستا، آمریکا تمام پیروزی علیه داعش را به نفع خود مصادره خواهد کرد. حتی در رسانه های داخلی هم مشاهده شده که به صورت ارگانیک، نقش ایران و محور مقاومت سانسور، و تمام پیروزی ها به نفع آمریکایی که خود ایجاد کننده داعش بوده (و حتی ترامپ به آن اعتراف کرده) مصادره شده است.
از دیگر سوی، ترکیه که نیاز دارد سیاست های منطقه ای چند سال اخیر خود را توجیه کند، احتمالاً با چراغ سبز آمریکا، برای پرکردن خلاء قدرت ایجاد شده در سوریه پیش قدم خواهد شد. بهترین راهکار در مقابل اقدامات نسنجیده ی آتی این است که با افزایش تعاملات سیاسی، نظامی و امنیتی، ترکیه را شریک در عملیات رزمی و سهیم در پیروزی سیاسی بعد از آن کرد، تا از خطر اشغال سرزمین، نادیده گرفتن دولت مرکزی و درگیری های بعدی ارتش ترکیه با محور مقاومت جلوگیری کرد.

هشدار: تروریستِ آمریکا ساز دوباره زنده می شود

پیش بینی می شود در آینده نزدیک، با تقویت و اتحاد همه جانبه ی تروریست های باقیمانده در سوریه و عراق مواجه باشیم. همان طور که توضیح داده شد، آمریکا برای مشروع جلوه دادن مداخلات خود هم که شده، پس از خروج نیروهایش، بر تقویت گروه های تروریستی خواهد افزود. همچنین احتمال دارد بخشی از امکانات خود را به صورت تعمدی برای تروریست ها باقی بگذارد. بنابراین سرکوب نیروهای تروریستی باقیمانده باید به سرعت در دستور کار قرار گیرد.
با ایجاد خلاء قدرت ناشی از خروج نیروهای آمریکایی، احتمال درگیری مستقیم کشورهایی مانند رژیم اشغالگر قدس، عربستان و تا حدود کمتری اردن با نیروهای محور مقاومت افزایش خواهد یافت. با افزایش تنش های منطقه ای، طبیعتاً احتمال وقوع جنگ های نیابتی با حزب الله لبنان، حماس و نیروهای مقاومت مستقر در سوریه افزایش می یابد.
طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران در شرایط جدید، برای پرکردن خلاء های احتمالی لازم است در تمامی سطوح بر نقش آفرینی خود بیافزاید. در این نقش آفرینی، نکته اینجاست که قبول تعهدات جدید، نباید خارج از توان اقتصادی کشور باشد.

رشد امنیت ایران را در سوریه تأمین کردیم، رشد اقتصادی هم ممکن است

همان طور که در موضوع نظامی (دفع داعش و گروه های تروریستی)، انقلاب اسلامی نیروهای بومی را پای کار آورد، در بازسازی اقتصادی، نظامی و امنیتی هم باید از ظرفیت های اقتصادی همان مناطق حداکثر استفاده را کرد، و پیشرفت اقتصادی کشور را در صدور کالا و خدمات مورد نیاز منطقه ، به صورت هم زمان با تأمین امنیت مد نظر داشت. باید توجه داشته باشیم ممکن است عربستان زخم خورده، این بار به بهانه کمک در بازسازی سوریه، خواستار حذف ایران از معادلات منطقه باشد.

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه

ایران، افغانستان، یک ملت

در مورد کاهش شمار نیروها در افغانستان استراتژیک هم به نظر می رسد هدف آمریکا برای کاهش نیروها، زمینه سازی برای ظهور یک قدرت جدید در آن کشور باشد. همان طور که می دانیم، آمریکا مدت ها قبل بخش مهمی از کادرهای فرماندهی داعش را از عراق و سوریه به افغانستان هلی برن کرده بود، و آن ها طی این مدت، به تربیت و جذب نیرو اشتغال داشته اند. همچنین طالبان در افغانستان پیشروی هایی داشته، و با طرف های آمریکایی دیدارهای محرمانه ای برگزار کرده است.
از جمله اقداماتی که در حوزه رسانه برای مقدمه سازی تولد این قدرت جدید انجام شده، تلاش برای ایجاد اخلال در دوستی دو ملت ایران و افغانستان است(مانند همان کاری که پیش از اربعین در رابطه با مردم ایران و عراق کرد). انتشار چندین فیلم جعلی (یا مشکوک به جعلی بودن) در فضای مجازی مبنی بر بدرفتاری های مرزی، یا ناراحتی از تبعیض هایی با رنگ و بوی نژاد پرستانه، همچنین رشد تساعدی کاربران به ظاهر افغانی ضد ایرانی در ماه های اخیر، شاهدی بر این مدعاست.
اگر بخواهیم منصف باشیم، در رفتار ما با این همسایه نجیب، بی تدبیری ها و قصور و تقصیر های زیادی رخ داده، از جمله در سیاست های مهاجرتی، که ایران را از نخبگان هم زبان خود محروم کرده است. اما نباید فراموش کنیم که همسایه ی فعلی، روزهایی نه چندان دور، پاره ی تن ایران بود، و خدعه کثیف انگلیسی آن را از مام وطن جدا کرد. بنابراین مرزهای امروز نباید مانع دوستی و همدلی و هم افزایی ما باشد.
در پایان، در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران که تجدید بنای تمدن اسلامی را نشانه گرفته است، باید منتظر اخبار داغ بیشتری از منطقه غرب آسیا بود؛ آن چه مسلم است، بخش مهمی از دنیای فردا در حال متولد شدن به دست با کفایت قدرت های بومی نو ظهور در منطقه ما است،که جهتی مغایر با سال های سیاه استعمار پیر و جدید دارد.

 

بی ربط نوشت:

ایران، آمریکا، موش، درفش؟

۱- مهندس بازرگان به مقاومت ایران مقابل آمریکا می گفت مبارزه موش با درفش. اعتقاد داشت شاید بشود با استبداد(شاه)جنگید اما حریف استثمار(آمریکا)نیستیم. وقتی برای دیدار امام به حضور ایشان در فرانسه رفت و وقتی امام برایش از شکست آمریکا حرف زد، در راه برگشت و به همراهانش گفت: گمان می کنم امام خمینی به دلیل سال ها دوری از وطن، از فضای کشور بی خبر باشد.
خروج آمریکا از سوریه چند دهمین شکست استثمار و استعمار از مقاومت و ایران در چهل سال اخیر است.خدا را شکر.
تجارت مرگی که آمریکا می کند، آمریکا را می کشد.
۲- امور کهنه سربازان! می دانستید همین عنوان یکی از ۱۵ وزارتخانه ی آمریکاست؟ با بودجه تقریبی ۲۰۰ میلیارد دلاری و ۳۸۰ هزار کارمند وظیفه. می دانستید آمریکا ۳۷۰ هزار کهنه سرباز بیکار دارد؟ می دانستید ۴۰ هزار سرباز از جنگ برگشته ی بی خانمان در آمریکا زندگی می کنند که نزدیک به ۱۵ هزار از آنها حتا سرپناه موقت هم ندارند؟ اگر اینها را می دانستید، این را نمی دانید که هر روز در آمریکا ۲۰ سرباز از جنگ برگشته خودکشی می کنند؟

 

 https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Department_of_Veterans_Affairs
https://www.militarytimes.com/veterans/2017/12/06/number-of-homeless-veterans-nationwide-rises-for-first-time-in-seven-years
https://www.bls.gov/news.release/vet.nr0.htm
https://www.militarytimes.com/veterans/2016/07/07/new-va-study-finds-20-veterans-commit-suicide-each-day

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =