هاشمی رفسنجانی

کاش آقای هاشمی رفسنجانی دوباره رئیس جمهور شود

«کاش خدا بر ما منت بگذارد و آقای هاشمی‌‎ر فسنجانی دوباره به مقام ریاست‌‏ جمهوری انتخاب شود.»
این‌ را طاهری اصفهانی امام جمعه چپ‌گرایِ اصفهان، چندماه مانده به پایان عمر ۸ساله ریاست‌جمهوری هاشمی گفت. چند روز بعد عبدالله نوری هم گفت: «مصلحت و منافع کشور ایجاب می‎کند تا دوره ریاست‏‌جمهوری هاشمی برای بار سوم تمدید شود…نباید با استناد به منع قانون اساسی دست‎های خود را ببندیم. از مردم می‎خواهم که به عنوان یک وظیفه و برای قدردانی از هاشمی و استمرار برنامه‎های سازندگی و توسعه کشور نگذارند که وی کنار برود.»


حسن روحانی هم گفت: «انسان‏‌های استثنایی و شایسته در قالب قانون نمی‏‌گنجند.»
اما ناطق‌نوری سه دوره‌ای شدن ریاست‏‌جمهوری هاشمی را توهین به مردم توصیف کرد: «تغییر قانون اساسی به معنای این است که نیروی دیگری در کشور وجود ندارد و این توهین به مردم است و این یک ضایعه است. اگر به هر بهانه‌‏ای بخواهیم قانون اساسی را زیر سوال ببریم، به معنی سست کردن قانون اساسی است.»
برخی مخالفان هاشمی، تمدید ریاست‌‌جمهوری وی را زمینه‌سازی مادالعمر کردن آن برای هاشمی می‌پنداشتند.
سرانجام پس از جنجالهای بسیار، رهبری موضع‌گیری علنی کردند:
«رئیس‏‌جمهوری محترم حقا و انصافا عمر و زندگی خود را، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، وقف اسلام کرده و در تمامی مسئولیت‎های سنگینی که تاکنون بر عهده داشته منشأ خدمات بزرگ و ارزنده‎ای بوده‌‏اند و بی‎تردید بعد از پایان دوره ریاست‏‌جمهوری نیز در مسئولیت‎های بزرگ دیگری که بر عهده می‎گیرند.»
.
القصه!
مرحوم هاشمی دوسال بعد نامزد نمایندگی مجلس شد. سال۸۴ نیز بار دیگر کاندیدای ریاست‌جمهوری شدند. و سال۹۲ نیز با سن ۷۸سالگی. در تمام این سالها نیز ریاست مجمع تشخیص و گاها مجلس خبرگان را در دست داشت.
یکی از مشکلات اساسی کشور، دائم المسئول بودن رجال سیاسی- نظامی کشور است؛ چه نظامیانی که پس از ۴۰سال خدمت، تازه هوس ورود به دایره سیاست می‌کنند و چه سیاسیونی همچون دولت فعلی، پس از ۴دهه همچنان دائم الوزیرند. این بیماری مهمترین مانع «چرخش نخبگان» و انتقال تدریجی مدیریت به نسل‌های دوم و سوم انقلاب و موجب «الیگارشی» شدن و فساد ساختار سیاسی کشور شده است.

منابع: از روزنامه زن تا زندان زنان(خاطرات فائزه هاشمی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =