کاریکاتور زندانی کردن زنان

زندان زنان در دموکراسی آمریکایی خالی نمی‌ماند!

شاید آن روز که واشنگتن، همیلتون و جفرسون بنیان های آمریکا را بنا می نهادند و بسیاری از همان روزهای نخستین ایالات متحده را همان اتوپیای گمشده ی افلاطون می دانستند، کسی فکرش را نمی کرد ایالات متحده روزی جلودار و پیش قراول میزان زندانیان در جهان باشد. کشوری که نزدیک به ۲۵ درصد زندانیان جهان و یک سوم زندانیان زن جهان متعلق به آن کشور است.

۲۵ درصد زندانیان جهان برای کشوری که تنها ۵ درصد جمعیت کره ی زمین را در اختیار دارد، رقمی بسیار تکان دهنده است. اما چیزی که قرار است در این یادداشت به آن بپردازیم علل و تبعات این حجم از زندانیان زن در آمریکاست و مطرح شدن یک سوال جدی که چگونه کشوری که در ظاهر پرچمدار حقوق زنان در سراسر جهان است می تواند یک سوم زندانیان زن در جهان را در اختیار داشته باشد؟!
اولین نکته ی قابل توجه که شاید از بزرگترین تبعات این قضیه باشد این است که ۶۴ درصد زندانیان زن آمریکایی، فرزندانی زیر ۱۸ سال دارند که این موضوع بحران خانواده های تک والدینی و تبعاتش در آمریکا را چندین برابر کرده است و روند فروپاشی خانواده در آمریکا را به شکل جدی سرعت بخشیده است.
در این میان بد نیست بدانیم که ۳۶ درصد این زندانیان به علت جرائم خشونت آمیز در زندان های آمریکا هستند و اکثریت قابل توجه آنان به جرم تن فروشی، کلاهبرداری و جرائم مرتبط با مواد مخدر در زندان به سر می برند و این خود حاکی از عمیق بودن بسیاری از معضلات فرهنگی در جامعه ایالات متحده است.
همانند همیشه علل اقتصادی یکی از مهمترین عوامل شکل گیری بحران هستند و میزان زندانیان زن در آمریکا هم از این قاعده مستثنی نیست. آمارهای قدیمی نشان می دهند که نزدیک به ۸۰ درصد زندانیان، قبل از دستگیری شان درآمدی زیر ۲ هزار دلار در سال داشته اند، ۴۰ درصدشان قبل از زندانی شدن هیچ شغلی نداشته اند و ۲۰ درصد از مادران زندانی هم تا قبل از دستگیری بی خانمان بوده اند. همه این ها به خوبی نشان دهنده ارتباط بسیاری از جرائم با مشکلات اقتصادی در جامعه آمریکاست.
نبود سلامت روحی و روانی که امروزه یکی از مشکلات جدی جامعه ی آمریکاست هم در این آمار تکان دهنده نقش به سزایی دارد، به طوری که ۲۳ درصد زندانیان زن در آمریکا از بیماری های روانی رنج می برند که در مقایسه با بیماری های روانی در میان زندانیان مرد هم درصد قابل توجه تری به نظر می آید.
همانطور که اشاره کردیم ایالات متحده در چند دهه ی گذشته به خصوص بعد از انقلاب جنسی در ظاهر پرچمدار حقوق زنان در سراسر دنیا بوده است. از بیانیه های متعدد راجب زندانیان زن در کشور ما و سایر کشورها تا ایجاد رسانه ها و شبکه های گوناگون برای پرداختن جدی به این مسائل. اما به تنهایی، میزان شرم آور زندانیان زن در آمریکا خود مهر باطلی بر تمامی ادعاهای حقوق بشری و حقوق زنانِ سیاست مداران ایالات متحده است. شاید در ظاهر بسیاری از آنها حق واقعی شان بودن پشت میله های زندان باشد، اما همانگونه که به علل این قضیه پرداختیم، دولت ایالات متحده بی شک بزرگترین مقصر در شکل گیری این آمار شرم آور است.
به امید روزی که دولت ایالات متحده به جای بیانیه های مداوم پیرامون نقض حقوق زنان در سراسر دنیا؛ نگاهی ویژه به حقوق حقیقی زنان و مشکلات اقتصادی و روحی و روانی آنها داشته باشد و بیش از این با این آمارهای فضاحت بار، خود را در دنیا شرمنده نکند!

https://www.huffingtonpost.com/2014/10/01/women-in-prison-prisoner-population-us-incarceration_n_5900364.html
https://www.aclu.org/other/words-prison-did-you-know?redirect=womens-rights/words-prison-did-you-know#_edn5

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =