سیل لرستان

سیلنوشت – سفر به لرستان، روز چهارم

روز چهارم ۹۸/۱/۱۵ قسمت اول

چرا وزارت کشور عزل فرماندار را تکذیب کرد؟!

دیشب نوشتم که جناب دستیاری فرماندار شهر پل‌دختر در جلسه ستاد مدیریت بحران اعلام کرد که عزل شده!
امروز وزارت کشور تکذیب و فرماندار نیز در تلویزیون مصاحبه کرد!
از این‌رو شرح جلسه دیشب را روایت می‌کنم:

جلسه در سپاه پل‌دختر برگزار شد. من هم داخل اتاق جلسه شدم!؛ فرماندار، سردار توکلی جانشین فرماندهی سپاه استان، سرهنگ محمودوند فرمانده سپاه شهر و نمایندگان هلال احمر، ناجا و چند نفر دیگر هم که من نمی‌شناختم، حضور داشتند.
نماینده ارتش نتوانست به جلسه برسد.
ساعت ۲۱ جلسه شروع شد.
بعد از ۳ روز این اولین جلسه‌ای بود که فرماندار در آن شرکت می‌کرد. عضو شورای شهر در گوشم گفت در این سه روز اصلا در شهر نبوده!
ساعت ۲۴ اعضای جلسه از فرماندار درخواست کردن مصوبات را مکتوب کند تا به امضای جمع برسد.
که ناگهان فرماندار گفت من عزل شدم و اختیار و حق امضا ندارم!
جمع به شدت اعتراض کردن که اگر اختیار نداری چرا در جلسه حضور داری؟! جلسه بهم خورد و بی‌نتیجه تمام شد.
فقط در این شرایط بحرانی، ۳ساعت وقت مسئولان شهر تلف شد.

پی‌نوشت:
۱- پس از انتشار خبر عزل فرماندار، بلافاصله خبرگزاری‌ها این خبر را منعکس کردند‌. بنظر می‌رسد پس از موج نارضایتی از نبود فرماندار، وزارت کشور با تکذیب خبر، فرماندار را ابقا می‌کند!
حتما دلیل عزل فرماندار شهری سیل زده در این شرایط بحرانی چیزی جز بی‌کفایتی از عملکردش نبوده. اگر اینگونه بوده، پس چرا دوباره ابقایش کردند؟!
۲-عکس را خودم گرفتم. مربوط به جلسه دیشب است. و فرماندار در کنار سردار توکلی نشسته. عکس را در اینستاگرام ببینید👇👇

View this post on Instagram

. . روزنوشت‌های سفر به لرستان/۷ روز چهارم ۹۸/۱/۱۵- قسمت ۳ . دیشب نوشتم که جناب دستیاری فرماندار شهر پل‌دختر در جلسه ستاد مدیریت بحران اعلام کرد که عزل شده! امروز وزارت کشور تکذیب و فرماندار نیز در تلویزیون مصاحبه کرد! از این‌رو شرح جلسه دیشب را روایت می‌کنم: جلسه در سپاه پل‌دختر برگزار شد. من هم داخل اتاق جلسه شدم!؛ فرماندار، سردار توکلی جانشین فرماندهی سپاه استان، سرهنگ محمودوند فرمانده سپاه شهر و نمایندگان هلال احمر، ناجا و چند نفر دیگر هم که من نمی‌شناختم، حضور داشتند. نماینده ارتش نتوانست به جلسه برسد. ساعت ۲۱ جلسه شروع شد. بعد از ۳ روز این اولین جلسه‌ای بود که فرماندار در آن شرکت می‌کرد. عضو شورای شهر در گوشم گفت در این سه روز اصلا در شهر نبوده! ساعت ۲۴ اعضای جلسه از فرماندار درخواست کردن مصوبات را مکتوب کند تا به امضای جمع برسد. که ناگهان فرماندار گفت من عزل شدم و اختیار و حق امضا ندارم! جمع به شدت اعتراض کردن که اگر اختیار نداری چرا در جلسه حضور داری؟! جلسه بهم خورد و بی‌نتیجه تمام شد. فقط در این شرایط بحرانی، ۳ساعت وقت مسئولان شهر تلف شد. . پی‌نوشت: ۱- پس از انتشار خبر عزل فرماندار، بلافاصله خبرگزاری‌ها این خبر را منعکس کردند‌. بنظر می‌رسد پس از موج نارضایتی از نبود فرماندار، وزارت کشور با تکذیب خبر، فرماندار را ابقا می‌کند! حتما دلیل عزل فرماندار شهری سیل زده در این شرایط بحرانی چیزی جز بی‌کفایتی از عملکردش نبوده. اگر اینگونه بوده، پس چرا دوباره ابقایش کردند؟! ۲-عکس را خودم گرفتم. مربوط به جلسه دیشب است. و فرماندار در کنار سردار توکلی نشسته. #جواد_موگویی

A post shared by جواد موگویی (@javad.mogouei) on

روز چهارم- ۹۸/۱/۱۵ – قسمت دوم

۸ تریلی هلال احمر به غارت رفت!

روز دوم، یک تریلی کمک‌های مردمی هلال احمر مورد سرقت قرار گرفت و کلیه اقلام آن توسط افراد غیربومی که از شهرهای اطراف به پل‌دختر آمده‌بودند، به غارت رفت.

امروز نیز حوالی ساعت ۱۶، هفت تریلی حاوی کمک‌های مردمی هلال احمر در ورودی شهر به غارت رفت.
از روز اول، خط هوایی هلال احمر برقرار بود. هلی‌کوپتر‌های هلال احمر مدام محموله‌های غذایی و… را وارد شهر می‌کنند اما هلال احمر توانایی توزیع مناسب آن را ندارد!
امروز ۱۰۰ نیروی یگان‌ویژه ناجا به نیروهای انتظامی شهر افزوده شد اما هنوز محموله‌های هلال احمر به غارت می‌رود‌!
هلال احمر ضعف مدیریت در توزیع اقلام دارد و ناجا هم در برقراری امنیت آن چنان که باید، مقتدر نیست‌.

پی‌نوشت:

  1. برخی روایت‌هایم از شهر را با آنکه به حقیقی بودن آن اذعان دارند، سیاه‌نمایی می‌دانند و مرا نهی می‌کنند. برخی دیگر می‌گویند روایت‌هایم به ناامیدی و بی‌اعتمادی‌ها دامن می‌زند.
    اما خب واقعیت است. چه کنم!
    من امید دارم این اخبار تلخ، به اصلاح روند کمک‌‌رسانی‌ها منجر شود‌.
  2. فیلم مربوط به هجوم افراد غیربومی به کانتینر هلال احمر در روز دوم را می‌توانید در صفحه اینستاگرام ببینید.👇👇

View this post on Instagram

.روزنوشت‌های سفر به لرستان-۷ روز چهارم- ۹۸/۱/۱۵- قسمت۴ . ۸ تریلی هلال احمر به غارت رفت! روز دوم، یک تریلی کمک‌های مردمی هلال احمر مورد سرقت قرار گرفت و کلیه اقلام آن توسط افراد غیربومی که از شهرهای اطراف به پل‌دختر آمده‌بودند، به غارت رفت. . امروز نیز حوالی ساعت ۱۶، هفت تریلی حاوی کمک‌های مردمی هلال احمر در ورودی شهر به غارت رفت. از روز اول، خط هوایی هلال احمر برقرار بود. هلی‌کوپتر‌های هلال احمر مدام محموله‌های غذایی و… را وارد شهر می‌کنند اما هلال احمر توانایی توزیع مناسب آن را ندارد! امروز ۱۰۰ نیروی یگان‌ویژه ناجا به نیروهای انتظامی شهر افزوده شد اما هنوز محموله‌های هلال احمر به غارت می‌رود‌! هلال احمر ضعف مدیریت در توزیع اقلام دارد و ناجا هم در برقراری امنیت آن چنان که باید، مقتدر نیست‌. . پی‌نوشت: ۱-فیلم مربوط به هجوم افراد غیربومی به کانتینر هلال احمر در روز دوم است‌. ۲- خسته شده‌ام! برخی روایت‌هایم از شهر را با آنکه به حقیقی بودن آن اذعان دارند، سیاه‌نمایی می‌دانند و مرا نهی می‌کنند. برخی دیگر می‌گویند روایت‌هایم به ناامیدی و بی‌اعتمادی‌ها دامن می‌زند. اما خب واقعیت است. چه کنم! من امید دارم این اخبار تلخ، به اصلاح روند کمک‌‌رسانی‌ها منجر شود‌. #جواد_موگویی

A post shared by جواد موگویی (@javad.mogouei) on

روز چهارم-۹۸/۱/۱۵- قسمت ۳

امروز سروکله چند خبرنگار هم به شهر پیدا شد! بنده‌خداها یا نمی‌دانند “خبرنگاری بحران” چیست! یا از سیل تصوری ندارند! از بس که با سروضع شیک و مجلسی آمده‌اند. این جور مواقع مردم پس می‌زنند. و خبرنگار را همراه خود نمی‌بینند‌ و او را صرفا توجیه‌گر کم‌کاری مسئولین می‌دانند. مدام بهشان تیکه می‌انداختند که “آمدید چند گزارش بگیرید که بگید همه چیز خوبه؟!”
معتقدم با گسترش شبکه‌های اجتماعی خبرنگاری کمی مبتذل شده! هرکس خود را خبرنگار می‌داند اما کوچکترین اصول آن را رعایت نمی‌کند! حتی سرووضع ظاهری را!

امروز برق کامل ۳منطقه شهر وصل شده.
۳ منطقه دیگر هم تا دو روز دیگر وصل می‌شود‌. و تنها منطقه “سازمانی‌ها” می‌ماند که به علت تخریب کامل زیرساخت‌ها تا چندماه دیگر وصل نخواهد شد. رئیس اداره برق شهر موفق‌ترین مدیر شهر است؛ بسیار سریع و با برنامه عمل کرده‌. دقیقا عکس فرماندار.
مردم اصلا با امدادرسان‌ها همراه نیستند! عکس مردم زلزله‌زده کرمانشاه. مدام در حال شکایت‌اند. خوب نیست. امدادرسان‌ها صبرشان به سر رسیده.

بچه‌های جهادی و بسیجی هر روز بیشتر می‌شوند؛ با بیل خانه به خانه گل‌روبی می‌کنند. نه غذای خوبی خوردند و نه جای گرمی داشتند. اما مردانه کار می‌کنند. ولی زورشان کم است و حجم کار زیاد.
بسیجی‌ها خودشان را باید زودتر برسانند.

هنوز آب و گاز کل شهر قطع است. اما سپاه چند آشپزخانه دیگر هم در بیرون شهر راه انداخته. من هم غذای گرم خوردم. بعد۴روز!
عجیب در کف چایی‌ام! بچه‌های سازمان فضای مجازی سراج به دادم رسیدند.دو روزه ایجایند؛ با تجهیزات کامل. گزارش‌های تصویری خوبی به تهران می‌فرستند. گفتم چرا دیرآمدید؟ گفتند ۱۵روزه گلستانیم! .
فرمانده سپاه استان تهران هم آمده. جوان است و خوش‌رو. گفت من تا ۴ روز دیگر ۳منطقه شهر را گل‌روبی شده و تمیز به مردم تحویل می‌دهم! به چهره‌اش نمی‌خورد اهل بلوف باشد. باید منتظر ماند.
آذری جهرمی هم آمده؛ گفت چند روز اینجا می‌ماند.
دژبانی سپاه نشناخته بودش و چند دقیقه‌ای معطلش کرد. اما صبورانه منتظر ایستاد.
با سپاه شهر جلسه گذاشت. هر دو بهم گزارش دادند. خیلی خوب بود. وزیر پاکاریست. خدم‌و‌حشمی هم ندارد. گفت نت را وصل کرده. راست می‌گوید اما مدام قطع و وصل می‌شود و ثبات ندارد. اما موبایل‌ها بهتر آنتن می‌دهد. دستگاه کارتخوان همه بانک‌های شهر را هم راه‌انداخت؛ دمش گرم. مردم پول نقد نداشتند که حل شد.

پی‌نوشت:
من هنوز هم برای ارسال روزنوشت‌هایم باید از شهر خارج شوم.‌ تاخیر برای همین است و عذرخواهم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =