قاضی زاده

عملکرد ۵ سال حسن قاضی زاده هاشمی در وزارت خانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حسن قاضی‌زاده هاشمی متولد ۱۳۳۸ در فریمان/ وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت های یازدهم و دوازدهم/ از او به عنوان یکی از مؤسسان جهاد سازندگی نام برده میشود.

بدون شک نقطه عطف فعالیت‌های هاشمی و یارانش در دولت یازدهم اجرای طرح “تحول سلامت بود”. طرحی که قاضی‌زاده، هدف از اجرای این گام را واقعی سازی تعرفه‌ها و درنتیجه آن حذف زیرمیزی از نظام درمانی کشور میدانست. در این طرح ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند

همچنین تعداد پزشکان در مناطق محروم افزایش پیدا کرد و شبکه‌های بهداشت روستاها ترمیم و تکمیل شد. این خدمات و اقدامات البته رضایتی نسبی را از عملکرد وزارت بهداشت ایجاد نمود. اما در کنار خدمات فوق، مخارج سلامت نیز به طرزی معنادار هم در دولت و هم در هزینه‌های مردم رو به فزونی گذاشت. طی اجرای این گام در سال۹۴ تعرفه‌های درمانی به‌طور میانگین در بخش خصوصی و دولتی ۱۵۰ درصد افزایش یافت. این روند افزایش تعرفه‌ها در سال ۹۵، ۱۰ درصد و در سال ۹۶ ، ۵ درصد افزایش یافت. اما بااین وجود، شواهدی مبنی بر کاهش زیرمیزی پزشکان وجود نداشت.

متعاقباً بدهی بیمه‌های درمانی به مراکز درمانی شدت گرفت. نکته قابل تأمل آنکه بعد از اجرای طرح تحول سلامت، سهم هزینه‌های سلامت در سبد هزینه‌های خانوار ازلحاظ درصدی و مطلق افزایش پیدا کرد. بعد از گذشت دو سال از اجرای طرح تحول سلامت، منابع نظام سلامت با کمبود روبرو شد تا نیمه سال ۹۵ ، بیمه سلامت ایرانیان ۶۴۰۰ میلیارد تومان و بیمه تأمین اجتماعی ۳ هزار میلیارد تومان به نظام سلامت بدهکار شدند. بدهی بیمه‌ها به بیمارستانها حتی به متوقف شدن ارائه خدمات برخی بیمارستانها به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی انجامید. دولت برای رفع مشکل در لایحه متمم بودجه ۹۵ ، پیشنهاد انتشار اوراق ۶ هزار میلیارد تومانی را مطرح نمود که مجلس با افزودن ۲ هزار میلیارد تومان دیگر بر رقم عنوان شده لایحه آن را تصویب کرد. اما با این اوصاف طی پنج سال اخیر برخی اقدامات اساسی نظیر اجرایی نشدن پزشک خانواده و نظام ارجاع، عدم اصلاح نظام پرداخت پزشکان، اجرا نشدن قانون تمام وقتی پزشکان، غفلت از قصور پزشکی و حقوق بیماران و پرونده الکترونیک سلامت محقق نشد. اما با تصویب انتشار اوراق قرضه در شهریور سال ۹۵ ، زخم بدهی بیمه‌های خدمات درمانی به بیمارستانها و مراکز دارویی مرهم نیافت.

در تیرماه سال ۹۶ معاون درمانی وزارت بهداشت مجدداً به بدهی ۹ هزارمیلیاردی بیمه‌ها به مراکز درمانی اذعان کرد. با افزایش بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی، بیمارستانها نیز با مشکلات مالی روبرو شدند و به شرکتهای توزیع دارو بدهکار شدند. یکی از اهداف اجرای این طرح ، بهبود سلامت ایرانیان بود اما جالب است با اجرای طرح تحول برای نمونه، درصد مرگ‌ و میر بیماران قلبی از کل مرگ‌ومیرها از ۳۵ درصد در سال ۹۲ به ۴۱ درصد در سال ۹۶ رسیده است! به‌ عبارتی‌ دیگر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت عمده انرژی خود را صرف درمان کرده و در موضوع پیشگیری که از اهداف طرح تحول سلامت بوده، اقدام خاصی نکرده است!

همچنین با اجرای طرح تحول سلامت میزان پرداختی صندوق بیمه سلامت به پزشکان از ۳۷۷ میلیارد تومان به ۱۲۷۴میلیارد تومان (نزدیک به ۳/۴ برابر شده است. هچنین این وزارتخانه در سال ۹۵ در صدر دریافت حقوق های نجومی قرار گرفت اما با این اوصاف با گلایه های مکرر وزیر بهداشت مبنی بر بودجه کم این وزارتخانه، نگاهی اجمالی به لایحه بودجه نشان میدهد با اجرای طرح تحول سلامت، اعتبارات وزارت بهداشت از ۲۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۶۲ هزار میلیارد تومان (۲/۸ برابر) در سال ۹۶ رسیده است.

اما با گذشت پنج سال از اجرای این طرح، در ۵ سال اخیر هیچ گزارشی درباره دخل و خرج طرح تحول سلامت از سوی دولت منتشر نشده است. در مجموع وزیر بهداشت با استعفای خود از استیضاح و پاسخگویی درباره عملکرد وزارتخانه اش در طرح پر هزینه تحول سلامت فرار کرد تا پرونده قاضی زاده هاشمی در دوره ۵ ساله دولت روحانی بسته شود.

نویسنده: علی مرزبان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =