وزارت اطلاعات

چند سوال از وزارت اطلاعات

چند روز پیش ایسنا در خبری با عنوان واکنش وزارت اطلاعات به پخش فیلم قلاده‌ های طلا از رسانه ملی، به نقل از یک منبع آگاه در وزارت اطلاعات نوشت:
«متأسفانه امسال هم رسانه ملی علی‌رغم تذکراتی که در سال‌های قبل داده شده بود، این فیلم را پخش کرد. پرداختن هنری به ماجرای سال ۸۸ اقدام ارزشمندی است اما متاسفأنه بخش‌هایی از فیلم که مرتبط با وزارت اطلاعات است، سراسر دروغ‌ پردازی و مشحون از تهمت‌های ناروا به مجموعه سربازان گمنام امام زمان(عج) می‌باشد.
البته از کارگردان فیلم که جزو پرسنل وزارت اطلاعات بوده و به هر دلیل از این وزارتخانه منفصل شده است، انتظار چنین تهمت‌پراکنی‌هایی نمی‌رفت.»

چند نکته درباره خبر فوق:

۱- نفوذ در همه سرویس‌های جاسوسی دنیا یکی از کارآمدترین روش‌های عملیات‌های جاسوسی است که قابل انکار نیست و در طی نیم قرن اخیر در بسیاری از دستگاه‌های جاسوسی کشورها وجود داشته؛ ولادیمیر کوزیکچین، افسر عالی‌رتبه KGB سفارت شوروی در تهران که در سال ۱۹۸۲ گریخت و به انگلیس پناهنده شد. یا اسنودن افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که به روسیه پناهنده شد.
۲-در طول ۴۰ساله انقلاب ابزار نفوذ همواره لطمات سختی به کشور زده؛ امیرانتظام معاون نخست‌وزیر دولت موقت که به جرم جاسوسی برای سیا دستگیر شد.
مسعود کشمیری در جایگاه دبیری شورای امنیت کشور که رجایی و باهنر را ترور کرد. عباس زریباف مسئول شنود اطلاعات سپاه عضو منافقین بود.
محمد فخارزاده عضو دادستانی که آیت‌الله قدوسی را ترور کرد.
و یا ناخدا بهرام افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش که به جرم جاسوسی برای KGB اعدام شد. و یا شهرام امیری استاد دانشگاه مالک اشتر که اطلاعات توان دفاعی و موشکی را در اختیار سرویس‌ها قرار داده بود.
با توجه به سابقه تاریخی پدیده نفوذ در دستگاه‌های امنیتی، چرا وزارت اطلاعات خود را از کارآمدترین شیوه‌های جاسوسی دنیا مصون می‌داند و آن را انکار می‌کند؟
۴- کشمیری جزو مسئولین اولین سازمان اطلاعاتی بعد از انقلاب بود. آیا او تنها نفوذی سازمان اطلاعاتی بود؟ چرا باید بحث نفوذ را بیان نکنیم؟ آیا کشمیریِ دیگری نیست؟ از طرفی دیگر در سالهای گذشته اخبار جسته و گریخته‌ای از برخورد و حتی اعدام با عناصر جاسوس در دستگاه‌های اطلاعاتی منتشر شده که قابل انکار نیست.
۵- وزارت از طرفی پرسنل خود را سرباز «گمنام» امام زمان می‌نامد و از طرفی دیگر هویت سرباز سابق خود را به تلافی تولید یک فیلم درباره نفوذ آن هم پس از ۶ سال، افشا می‌کند! افشای هویت عنصر اطلاعاتی توسط خود سیستم، امری نادر در دنیاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 2 =