کمک مردمی برای بازسازی کلیسای نوتردام

هفته پیش خبر آتش گرفتن کلیسای نوتردام در پاریس دنیا را تکان داد؛ نوتردام از قرن یازدهم از بناهای مهم فرانسه محسوب شده و سالانه بیش از ۱۳ میلیون نفر بازدید کننده داشت.

بنده نیز به شخصه چندین بار از این کلیسا دیدن کرده ام، و حتی یک شب در دوران دانشجویی در هتلی در چند قدمی آن اقامت داشته ام. پس به صورت شخصی نیز خاطرات خوبی با این بنا دارم (البته بناهای بسیار زیباتری نیز در دنیا وجود دارد و به نظرم نوتردام گرچه زیبا است ولی خیلی هم آش دهان سوزی نیست).

نکته جالب این است که فقط چند ساعت پس از آتش گرفتن و فرو ریختن مناره اصلی کلیسا، رئیس جمهور فرانسه با صورتی غمگین جلوی دوربین ها آمد و از همه مردم تقاضی کرد که برای بازسازی این ساختمان باستانی کمک کنند.

و شاید باورش سخت باشد که در فقط ۲۴ ساعت پس از این واقعه بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برای بازسازی کلیسا اهدا شد! و اکنون که این متن را می نویسم، این عدد از ۱ میلیارد دلار نیز تجاوز کرده است (فیلم پیوست).

کار به جایی رسیده است که سلبریتی ها و شرکت ها و افراد سرشناس در حال رقابت برای کمک به نوتردام شده اند؛ به امید اینکه سری در میان سرها بلند کنند، و اسم آن ها نیز بر سر لب ها بیاید!

گرچه درخواست کمک از مردم برای بازسازی نوتردام کار عجیبی نبود و رفتاری نسبتا متداول در هنگام بحران است، ولی این ماجرا ما را یاد سیل کشور خودمان نیز می اندازد.

دشمنان خارجی و طوطی های داخلی آن ها مدام نظام ایران را مسخره می کردند که برای مقابله با سیل دست نیازش را به مردم دراز کرده است! حالا باید از این شیاطین سوال کرد که چطور وقتی فرانسه با تولید ناخالص ملی ۵ برابر ایران برای بازسازی یک کلیسا دست نیازش را به همگان دراز می کند اشکالی ندارد، ولی وقتی ما برای مقابله با بارندگی بی سابقه که رکورد ۵۰ سال گذشته را زده است به یاری هم می شتابیم دادشان به هوا می رود؟ چرا اتحاد ملی ما انقدر آن ها را می ترساند؟

 

نویسنده: علیرضا بازارگان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =