زن

یکی دیگه از فشارهای آزاردهنده امروزه تعریف “زن باعرضه” ست

لابدشما هم چنین جملاتی شنیدید که «فلانی هم کارمنده هم خونه‌ش برق میزنه» «خانم دکتر، صبح تا شب بیمارستانه ولی بیا ببین چه سفره صد رنگی میچینه» «زن باید هم بره سر کار هم خونه زندگیش مث دسته گل باشه».
این جملات روزمره اگر فقط حرف و روایت باشند مشکلی نیست اما معمولا فراتر از روایتند و تجربه نشون داده که دنبال ارائه الگو برای زن ایرانی امروزی‌اند. اغلب این روایت ها که گاهی از زبان افراد مطرح یا رسانه ها هم بیان میشه باعث ایجاد یک توقع کاذب و غیر واقعی از  زنها ست، توقعی که نتیجه‌ش میشه  زنانی که فکر میکنند اگر هم‌زمان، یک کارمند حرفه‌ای و یک خانه‌دار درجه یک نباشند لابد بی‌عرضه‌اند و عیب و ایرادی دارند و نتیجه دیگرش میشه مردانی که صبح به صبح با  همسر شاغلشون از خانه بیرون میزنند و توقع دارند موقع برگشتن، ظرف‌ها خود به خود شسته شده باشه، خانه مرتب باشه و غذا آماده؛ و اگر اینطور نباشه از چشم زن میبینند!

حتما شما هم دیدید پسرهایی که برای ازدواج، دختری میخوان که هم کار کنه و اجتماعی باشه، هم از اخبار روز جهان مطلع باشه، هم از هر انگشتش هفت تا هنر بباره، هم تو جامعه سفت و سرسخت باشه هم تو خونه لوند و لطیف باشه، هم حواسش به هیکلش باشه، هم پدیکور و مانیکور و ماتیک قرمزش ترک نشه، همیشه هم سکسی باشه و بدرخشه و هیچوقت خسته نشه!!! خب چنین موجود افسانه ای اگر زن باشه، منم  زن می‌خوام، همه‌مون زن میخوایم، مگه نه؟

دقیقا نمی‌دونم چی باعث چنین تخیلاتی میشه؟ حتما یکیش رسانه‌های بی‌تعهد و بی‌سوادند و بعد آدم‌هایی که می‌خوان به زور بین  سنت و  مدرنیته جمع ببندند. میخوان هم این رو داشته باشند هم آن رو و بابت انتخاب یک سبک زندگی مشخص هزینه ندهند و همچنین افرادی که با خودشان روراست نیستند یا کسانیکه نمی‌خوان باور کنند زن هم یه آدم معمولیه… به هر حال دلیلش هرچی که هست نتیجه‌اش به نفع زن‌ها نیست
کار این افراد مثل کسانیه که تصاویر  فتوشاپ و غیر واقعی  زیبارویان رو منتشر میکنند و هی به  خانم‌ها القا میکند که کافی نیستید. نتیجه‌ش میشه زنانی که اینها رو باور میکنند و از خودشون میپرسند من چرا نمیتونم اینجوری باشم؟ و اعتماد بنفس‌شون آب میره.

بیایید باور کنیم که یک زن فقط دوتا دست داره و فقط دوتا پا داره، شبانه روز او هم فقط ۲۴ ساعته و او هم خسته میشه و باید برای خودش وقت بگذاره. یا باید یک خانه دار حرفه ای باشه یا یک  شاغل حرفه‌ای یا یک شاغل-خانه‌دار معمولی و حتی ضعیف
اونم یک موجود محدوده چون انسان محدوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =