سفر محمد رضا شاه به آلمان

سفر محمد رضا آخرین شاه پهلوی به آلمان

در اوایل خرداد ماه سال۱۳۴۶(اواخر ماه مه و اوایل ماه ژوئن۱۹۶۷) محمدرضا پهلوی سفری به آلمان داشت که به گفته سیاستمداران و مورخین آلمانی این سفر سرآغاز تغییر بزرگی در تاریخ آلمان بود!

نظرسنجی هفته‌نامه اشپیگل-ژانویه ۱۹۸۸: ۶۵٪افرادی که در سال ۱۹۶۷دانشجو بودند،گفته‌اند که دیدار شاه از آلمان در توجه آنها به سیاست و کشیده شدن آنها به دیدگاه‌های چپ تعیین‌کننده بوده است.

منبع:BBC

شاه۲۷مه۱۹۶۷وارد مونیخ شد و گفتگوهای خود را با سران آلمان آغاز کرد.

 

این سفر با اعتراضات دانشجویان آلمانی مواجه شد. دانشجویان آلمانی شاه ایران را دیکتاتوری که دستش به خون مردمش آلوده است می‌دانستند و به همین دلیل علیه سفر او تظاهرات کرده بودند.

سفر محمد رضا شاه به آلمان غربی

همزمان با تظاهرات دانشجویان آلمانی، عده‌ای از طرفداران اغلب ایرانی شاه که ساکن برلین بودند، تجمعی برگزار کردند. پس از گذشت مدتی کم، ناگهان طرفداران شاه با چوب و چماق به سمت معترضان حمله‌ور شدند.

 

البته مطبوعات وقت ایران، فقط گروه حامی شاه را دیدند و از معترضین حرفی نزدند. سانسور شدید روزنامه های پهلوی در همه زمینه ها چشمگیره. روزنامه اطلاعات ۱۰ خرداد ۱۳۴۶

 

شامگاه دوم ژوئن قرار بود شاه ایران برای شنیدن قطعه موسیقی «ماجیک فلوت» موتزارت به سالن «دویچه اوپر» برلین برود. خیابان‌های اطراف اپرای برلین تا چند ساعت میدان زد و خورد جوانان و دانشجویان با مأموران بود.

 

در تاریکی اول شب،در میان اعتراضات،ناگهان صدای شلیک گلوله شنیده شد.کسی که هدف گلوله قرار گرفته بود،اونه‌زورگ بود.کارل هاینتز کوراس،افسر پلیس آلمان که با لباس شخصی در محل حضور داشت با هفت تیر به جمجمه او شلیک کرده بود.دانشجوی آلمانی قبل از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

 

در آن زمان، پلیس ضارب در دو محاکمه‌ای که برگزار شد، از تمام اتهامات تبرئه شد. کوراس می‌گفت که او در دفاع از خود این شلیک را انجام داده است.

 

در ژانویه ۲۰۱۵، بازپرسان فدرال آلمان و مجله اشپیگل تحقیقاتی را انجام دادند که مشخص شد که تیراندازی کوراس در دفاع از خود نبوده است.

 

امروز هم در آلمان همچنان آثاری از دانشجوی جوان آلمانی که در اعتراض به سفر شاه کشته شد، دیده می‌شود.

 

محمدرضا و فرح ۱۸ خرداد ماه به ایران بازگشتند. اما دامنه تظاهرات دانشجویان آلمانی در غالب مراسمات یادبودی برای اونه‌زورگ هم چنان ادامه داشت.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =